Dzisiaj jest: Piątek
7 Października 2022
Imieniny obchodzą
Amalia, Justyna, Maria, Marek,
Rościsława, Stefan, Tekla

Do końca roku zostało 86 dni.
Zodiak: Waga
ASOS

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Międzywodzia i okolic.

 

 „ Życie to wspaniała pochodnia,

którą nam pozwolono trzymać przez chwilę ,

         i należy uczynić wszystko, by świeciła jak najjaśniej,

 nim oddamy ją naszym następcą.

                                                                 George Bernard Shaw

 

Nie ma wątpliwości, że jeśli starość ma być szczęśliwa, powinna być aktywna dlatego dla beneficjentów Programu Rządowego „ Aktywność Społeczna Osób Starszych”  zorganizowaliśmy wycieczkę do Międzywodzia i pobliskich okolic. Uczestnicy mieli okazję do odpoczynku i regeneracji sił.

 

 

 

 

 W pierwszym dniu wycieczki zwiedziliśmy w Kamieniu Pomorskim Muzeum Kamieni znajdujące się w Bramie Wolińskiej,  Kościół Jana Chrzciciela  i piękne nabrzeże Zlewu Kamieńskiego.

 

 

 

 

 

 

 Następnie zwiedziliśmy latarnię w Niechorzu i Park Miniatur Latarni Morskichgdzie mieliśmy możliwość zapoznania się ze wszystkimi latarniami z Polskiego wybrzeża w skali 1:10. Pani przewodnik zaznajomiła nas z przeszłością obiektów i ich walorami historycznymi.

 

 

 

 

  Nie ominęliśmy Rewala i Trzęsacza, obejrzeliśmy fragment południowej ściany gotyckiego kościoła wybudowanego na przełomie  XIV wieku/XV wieku.

 

Impreza poświęcona była nie tylko  zwiedzaniu kurortów nadmorskich ale również nauce chodzenia z kijkami Nordic Walking. Okazało się że, Nordic Walking jest ciekawą i przyjemną formą odpoczynku. Chodzić z kijkami można w zasadzie w każdym miejscu na ziemi, tak nad morzem jak i w górach. Ten rodzaj sportu jest wręcz sposobem na zdrowe życie, ma wiele zalet i przynosi ogromne korzyści.

 

 Uczestnikom wycieczki wiele przyjemności sprawił spacer po nadmorskiej plaży, który miał wpływ na ogólną poprawę stanu zdrowia i dotlenienie całego organizmu.

Wszyscy razem sprawni i mniej sprawni, młodzi i trochę starsi integrowaliśmy się przez wspólna zabawę, śpiew i tańce.

 Właśnie spotkanie międzypokoleniowe jest gwarancją bezpiecznego i szczęśliwego życia wszystkich Polaków.

 

 

 Podróżnicy wrócili do domu późnym wieczorem bardzo zadowoleni z wyjazdu.

Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc i zabytków z pewnością będziemy chcieli tam wrócić.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                       

 

                                          Rękodzielnictwo

 

We wtorek 20 listopada odbyły się pierwsze zajęcia z rękodzielnictwa w ramach Programu Rządowego „ Aktywność Społeczna Osób Starszych”

W mniejszym lub większym stopniu w każdym z nas drzemie potrzeba tworzenia. Jeżeli tą twórczość da się przedstawić w sposób zmaterializowany dodatkowo nasze działanie przynosi wiele radości i satysfakcji. Wiemy, że nawet

osoby mało zdolne plastycznie chętnie uczestniczą w zajęciach z rękodzielnictwa. Cieszą się każdym dziełem, które stworzą.

Pierwsze prace które udało się nam wspólnie stworzyć to ozdoby wykonane z szyszek.

 Panie próbowały swoich sił w tworzeniu ozdób z kartek papieru, co można zauważyć z pozytywnym skutkiem.

Wspólnie spędziliśmy czas w miłym towarzystwie i stworzyliśmy niepowtarzalne ozdoby.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                            

 

 

 Więcej aktywności starszych i niepełnosprawnych

 

                                                                                                               Godziny mijają                                                                                                                                                                                                  Jak małe prowincjonalne stacje
                                                                                                               Przez palce przecieka coś,
                                                                                                               Czego nie można powstrzymać…
                                                                                                               Starość, cóż to takiego?

                                                                                                                           Antoine de Saint Exupery
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gryfinie realizuje od 1 października 2012 do 30 czerwca 2013 roku Program Rządowy na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych pn:” Aktywny – kreatywny” współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

W ramach realizacji pierwszego etapu pragnęliśmy pobudzić  osoby starsze 60+ oraz osoby niepełnosprawne z Gryfina do aktywności społecznej, kulturalnej i prozdrowotnej, a także na poszerzanie ich wiedzy z zakresu korzystania z komputerów  i internetu. Organizowano działania sprzyjające aktywnemu spędzaniu wolnego czasu.  W trakcie spotkań ruchowo-sportowych seniorzy, i nie tylko, mogli zadbać o swoje zdrowie   i skorzystać z nauki korzystania z kijków Nordic Walking. Zajęcia służyły nie tylko poprawie kondycji ruchowej, ale także nauce w jaki sposób dbać o swoje zdrowie.


Tuż przed świętami odbyła się pogadanka przeprowadzona przez policjanta nt:    bezpieczeństwo w ruchu drogowym osób starszych, podniesienia świadomości osób starszych w zakresie zagrożeń w miejscu zamieszkania  oraz przestrzeni publicznej, zaprezentowano i omówiono niebezpieczeństwa ze strony oszustów. W ramach zajęć informatycznych, wszyscy chętni  mogli zapoznać się z podstawami korzystania z internetu. Szczególny nacisk został położony na zapoznanie uczestników szkoleń z korzystania z przeglądarek internetowych, serwisów społecznościowych. Wszyscy  mogli dokonać zakupów przez internet, porozmawiać przez videokomunikatory, wysłać e-maila czy przeglądnąć aktualności na głównych serwisach informacyjnych.

Bardzo liczna grupa osób brała udział w rękodzielnictwie, na zajęciach uczono się wykonywać stroiki i ozdoby świąteczne.  Dodatkową atrakcją projektu był  wyjazd turystyczno-rekreacyjny do Międzywodzia i okolic. Uczestnicy mieli okazję do odpoczynku i regeneracji sił.  
Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z hydroterapii, które odbywały się w Centrum Wodnym „ Laguna” w Gryfinie. Można było skorzystać nie tylko z pływalni ale również z części rekreacyjnej gdzie znajdują się  liczne atrakcje gwarantujące bezpieczny i zdrowy wypoczynek nie tylko dla dorosłych i seniorów, ale również dla osób niepełnosprawnych. 
Nie ma wątpliwości, że wszyscy uczestnicy projektu chętnie będą brali udział w II etapie realizacji programu udoskonalając nabyte umiejętności ale również stworzymy im szansę nabycia nowych. Umożliwimy im przezwyciężanie wielu problemów życia codziennego, spełnienia potrzebę bycia użytecznym i potrzebnym, złamiemy monotonię życia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting